Orta Seviye İngilizce Okuma Parçaları – Dinosaurs - testdelisi.com

Orta Seviye İngilizce Okuma Parçaları – Dinosaurs

Some 130 million years ago, a spike-backed dinosaur walked heavily through the wilderness of what came to be Australia, and left its footprints as a gift for the future. They were the world’s best impressions of a dinosaur’s two-ton footfalls. When they were found seven years ago in a remote valley in northern Australia, they provided scientists with the first clear evidence that dinosaurs had lived in Australia. This discovery provided further evidence for the theory that Australia was once joined to a vast super-continent that included what is now South America, Africa, India and Antarctica.

Orta Seviye İngilizce Okuma Parçaları – Dinosaurs

Başla

Tebrikler - Orta Seviye İngilizce Okuma Parçaları – Dinosaurs adlı sınavı başarıyla tamamladınız.

Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%.

Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
123Son
Geri dön

1.Sorunun Açıklamalı Cevabı

Avustralya’nın milyonlarca yıl önceki durumuyla ilgili parçada verilen bilgileri göz önüne aldığımızda, B seçeneğindeki ifadeyi, parçanın son cümlesinde bulabiliyoruz. Doğru yanıt B seçeneğidir.

2.Sorunun Açıklamalı Cevabı

A, B, C ve E seçeneklerindeki ifadelerin parçada bulunmadığını görüyoruz. D seçeneğinde ise Florence Nightingale’in işinde başarılı olduğu ifade ediliyor ki parçada vurgulanan budurBu soruda soru kökü çok belirgin olmadığı için eleme yöntemini kullanabiliriz. A seçeneği ilk anda yakın gibi görünse de, “..yaşamı hoş kılacak her imkan var…" ifadesinin doğru olmadığını anlıyoruz; çünkü parçada bu ifade, “..yaşamı mümkün olduğu kadar zevkli kılmak için her türlü çaba gösterilir.." biçimindedir. C seçeneğini de rahatlıkla eliyebiliyoruz çünkü parçada sözü edilen altı saatlik mesai herkes için geçerli değildir. B seçeneğindeki ifadeye parçada hiç değinilmemiştir. D seçeneğinin ise yanlış olduğu çok açıktır. Doğru yanıt E seçeneğidir..A seçeneğindeki ifadeye parçada hiç değinilmemiştir. B seçeneğindeki ifade yanlıştır çünkü sözü edilen buluş bilim adamlarının ilgisini çekmiştir. Parçada dinozorun ağırlığından söz ediliyor, ama C seçeneğindeki gibi bir ifade yoktur. Parçaya göre, bu buluştan sonra bilim adamları bazı teorileri tekrar gözden geçirmişlerdir, ama bunlar, E seçeneğinde belirtildiği gibi, dinozorlarla ilgili teoriler değil, Avustralya’nın konumuyla ilgili teorilerdir. Parçadaki “They were the world’s best impressions of a dinosaur’s two-ton footfalls." ifadesi, D seçeneğindeki sonucu çıkarmamızı mümkün kılmaktadır. Doğru yanıt D seçeneğidir.

3.Sorunun Açıklamalı Cevabı

Parçada, bu buluşun önemli olduğu çünkü bu buluş sayesinde, Avustralya’da dinozorların yaşamış olduğu konusunda ilk kanıtların elde edildiği vurgulanmaktadır. Bu ifadeyi A seçeneğinde bulabiliyoruz. Doğru yanıt A seçeneğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.