YDS Cloze Test 2 - testdelisi.com

YDS Cloze Test 2

YDS Cloze Test 2

Başla
Tebrikler - YDS Cloze Test 2 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
Son
Geri dön

İlk 5 Soruluk Cloze Testin Çevirisi

Birleşik Krallık’ta çalışma koşullarına şiddetle karşı çıkarken (17)büyük bir maaş artışı talep eden itfaiyeciler aylardır kısmi grevdelerdi. Tony Blair’in İşçi Partisi Hükumeti, bir dizi seçim militan liderlerini en büyük sendikaların bazılarında en üst mevkilere (19) yerleştirdiği için biraz (18) tedirginlikle izledi. Nisanda Kevin Curran Birleşik Krallık’ın en büyük dördüncü sendikası olan Genel-İş Sendikası’nın lideri olarak daha ılımlı olan John Edmonds’un yerine geçti (20) ; Mayısta bir solcu güçlü T&G sendikasının liderliği için İşçi Partisi tarafından desteklenen adayı (21) savundu.

Genel Açıklama
Boşluktan sonra gerund kullanılması şıklardan while’a işaret ediyor. While aynı zamanda gerçekleşen eylemleri anlatırken bu şekilde sonraki cümlede gerund da kullanılabilir.

I love reading newspaper while I am travelling = I love reading newspaper while travelling.

Bu tür bir kısaltma yapabilmek için iki cümlenin öznesinin aynı olması gerekir. as bağlacı da -iken anlamında kullanılabilir ancak while da yaptığımız gibi kısaltma yapılmaz.

1.Boşluk Şık Açıklamaları
A ) zaman bağlacı | -dığı zaman
B ) zaman bağlacı | -iken (aynı anda gerçekleşen eylem)zıtlık bağlacı | -iken, oysa (karşılaştırma)
C ) preposition | için; -dır, -dir
D ) zaman bağlacı | -iken (=while)sebep bağlacı | -dığı için (=because)zaman bağlacı | -dıkçakarşılaştırma benzerlik bağlacı | … gibi
E ) Correlative Conjunction | ister … ister … (whether…or…)noun clause | -ıp…-ıpmadığını

2.Boşluk Şık Açıklamaları
Genellikle as … as şeklinde düşünüp E şıkkının işaretlendiği bir soru.
Ancak as … as … kullanılabilmesi için ortada sıfat veya zarf olması gerekir. Burada ortada alarm kelimesi vardır ve bu da bir isimdir.
Alarm kelimesi burada Türkçede kullandığımız anlamda değildir.
Paragraf çevirisinde de görebileceğiniz gibi burada tedirginlik, endişe anlamındadır ve sayılamayan bir isimdir.
Bu soruda başka bir çeldirici de D şıkkıydı. ‘an’ kullanılabilmesi için kendisinden sonra tekil isim gelmesi gerekir. Burada sayılamayan bir isim kullanıldığı için elenir.
Doğru cevabımız A şıkkıdır.

3.Boşluk Şık Açıklamaları
Put fiili koymak demektir ve bu fiil birçok yönelme (direction) preposition ile kullanılabilir.
örneğin: put a pencil on the table: masaya (üstüne) kalemi koy put your phone into your bag: telefonunu çantana (içine) koy
Burada doğru cevap olan preposition ‘into’ çoğu zaman -e / -a şeklinde çevrilir. Yaygın çeviri olan ‘içine’ çevirisi çoğu cümleye uygun değildir. into sadece içine şeklinde çevirenler bu soruyu yanlış yapmış olmalılar çünkü bu çeviri bu cümleye de uygun değildi.

4.Boşluk Şık Açıklamaları
Cümlenin past olacağı çok net bir şekilde anlaşılıyordu. (paragraf genel anlamda geçmişteki bir olaydan bahsediyordu hem de cümlenin başındaki in April ifadesi past olacağını gösteriyordu.)

5.Boşluk Şık Açıklamaları
Cümlenin sadece çevirisini yaparak çözemeyeceğimiz bir soruydu.
Burada Türkçe karşılığı aynı olan iki kelimenin arasındaki fark sorulmuş. Daha önceki sınavlarımızda da bahsettiğimiz gibi kelimelerin bazen sadece Türkçelerini bilmek yetmiyor.
Açıklamalarını da bilmek gerekiyor. Bu soruda öyle bir soruydu.

candidate: a person who is competing to get a job or elected position (bir işi almak için veya bir mevkiye seçilmek için rekabet eden kimse)
nominee: a person who is officially chosen for a position or job (bir iş veya mevki için resmi olarak seçilmiş kimse)
[Cambridge advanced learner’s dictionary]
candidate için yapılan açıklamaya baktığınızda sendika seçimleri için adaylarda rahatlıkla kullanılabilecek bir kelimedir.
Ancak nominee’de ben bu durum farklıdır. nominee adaylığını kendisi koymaz. Aday gösterilir. Örneğin Nobel ödüllerinde, Oscar ödüllerindeki adaylara nominee denir. Çünkü burada kimse ben ödül alacağım beni seçin şeklinde bir kampanya, rekabet yapmaz. candidate olan kişi ise seçilmek için kampanya, rekabet (competition)
yapar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.