YDS Çözümlü İlgisiz Cümle Testleri Soruları Çöz 19 - testdelisi.com

YDS Çözümlü İlgisiz Cümle Testleri Soruları Çöz 19

YDS Çözümlü İngilizce YDS İlgisiz Cümle Testleri Soruları Çöz 19

Başla
Tebrikler - YDS Çözümlü İngilizce YDS İlgisiz Cümle Testleri Soruları Çöz 19 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
Son
Geri dön

YDS Detaylı Çözümlü İlgisiz Cümle Soruları 

Sorunun detay çözümleri aşağıda sunulmaktadır.

1.Sorunun Açıklaması
I. cümlede robotlara talebin fazla olduğundan bahsediliyor. II. cümlede robotların boyutlarının üretim için neden bu kadar pahalı olduğundan bahsediliyor. Anlam olarak birbirlerini tamamlamadıkları için III. cümleye bakmalıyız. III. cümle şuan en az 750.000 robotun bulunduğundan bahsettiği için I. cümleyi destekliyor. Diğer cümlelerde de robotların maliyeti ile ilgili bilgi verilmediği için II. cümle atılmalıdır.
Collocations
in great demand: çok rağbet gören
as regards: ile ilgili

2.Sorunun Açıklaması
I. cümlede Satürn’ün jet rüzgar hızlarının düştüğünden bahsediliyor. II. cümlede bu düşüşün bir sebebi olarak mevsimsel döngüden bahsediliyor. IV. cümlede düşüşün başka bir sebebi açıklanıyor. Ancak III. cümlede araştırma ekibinin yaptığı çalışmalar diğer cümleleri desteklemediği için III atılmalıdır.
Collocations
drop noticeably: gözle görülür derecede düşmek
over the last two decades: son yirmi yılda
research team: araştırma ekibi
difference between A and B: A ve B arasındaki farklılıklar

3.Sorunun Açıklaması
(I) Kaliforniya akbabası ciddi derecede nesli tükenmekte olan bir kuştur. (II) Neyse ki korunaklı bölgelerde yetiştirilme programları ile yok olmaktan kurtarılmıştır. (III) Küçük akbabalar şuan vahşi doğaya başarılı bir şekilde yeniden kazandırılıyor. (IV) Bu, koruyucu faaliyeti gerektiren aciliyetin önemini vurgular. (V) Ancak vahşi doğada şu an hiç üretken akbaba olmadığı için durum hâlâ sallantıda duruyor. (III. cümlede akbabaların başarıyla geri kazandırıldıkları anlatılırken V. cümlede tersine durumun belirsizliğinden bahsediliyor. Bu iki zıt cümle “however” bağlacıyla bağlandığı için IV. cümle alakasız kalmıştır.)
Collocations
critically endangered: ciddi derecede nesli tükenmekte
to save from sth: -den kurtarmak
protective action: koruyucu faaliyet

4.Sorunun Açıklaması
I. cümlede medcezirin su dalgasının okyanuslara yayılmasına sebep olan yer çekimlerinin bir sonucu olduğundan bahsediliyor. II. cümlede dünyanın bazı bölgelerinin gelgitten habersiz olduğu açıklanıyor. III. cümlede ise bu dalganın boyundan ve içeriğinden bahsediliyor. III. cümle I. cümledeki dalgayı desteklediğinden II atılmalıdır. Ayrıca III. cümledeki “this swell” I. cümledeki “swell” kelimesine işaret ettiğinden güzel bir ipucudur.
Collocations
gravitational pull: yer çekimi
both A and B: hem A hem B
be aware of: farkında olmak
substantial rise in sth: -de büyük artış

5.Sorunun Açıklaması
Metinde uzaktan kumandalı araç Jason II’nin bir önceki modeliyle karşılaştırılmasından bahsediliyor. İlk 4 cümlede Jason II’nin diğer modele göre daha üstün özellikleri anlatılırken V. cümlede maliyetinin faydasını aştığından bahsediliyor. Dolayısıyla V. cümle alakasız olduğundan atılmalıdır.
Collocations
to retrieve sth from: -den almak, çıkarmak
in excess of: -den fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.